Nasz ogród – jaki trawnik wybrać ?

Jaki trawnik wybrać? Wysiewany z nasion czy gotowy z rolki?

Prawie zawsze podczas pierwszej rozmowy na temat nowego ogrodu ze strony klienta pojawia się to pytanie. Często klient słyszał, że z rolki jest ładniejszy, bez chwastów oraz, że nie wymaga specjalnego podłoża. Zakładanie trawników czy tym bardziej ich regeneracja jest jedną z bardziej skomplikowanych operacji jakie realizujemy w ogrodzie. W przypadku każdego ogrodu istnieją inne przesłanki za i przeciw. Postaram się w krótki sposób wyjaśnić Państwa wątpliwości dotyczące zakładania trawników.

Wielkość ogrodu, aspekt finansowy

Trawnik z rolki ze względu na wyższy koszt polecany jest głównie w mniejszych ogrodach o powierzchni maksymalnie kilkuset m2. Przy wielo arowych działkach różnice potrafią sięgać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Nachylenie terenu

Przy działkach o dużym spadku terenu, a zwłaszcza w przypadku dużego przepływu wody podczas opadów, polecana jest opcja trawnika z rolki. Szczególną uwagę należy zwrócić na meliorację, wypusty z rynien czy nachylenie powierzchni utwardzonych. Przy tego typu ukształtowaniu często podczas opadów, w metodzie siewu bezpośredniego, nasiona zostają wypłukiwane. Problem istnieje przez okres około jednego miesiąca aż do wstępnego ukorzenienia się trawy.

Indywidualne warunki wegetacyjne

Przy zakładaniu trawnika z nasion istnieje możliwość bardziej zindywidualizowanego doboru mieszanki traw. Profesjonalne mieszanki dobierane są pod względem sposobu użytkowania (sportowe, rekreacyjne, uniwersalne, gazonowe), sposobu i intensywności podlewania, nasłonecznienia, warunków glebowych, odporności na warunki klimatyczne. Istnieje możliwość przygotowania mieszanki traw , która nie będą wymagały częstego koszenia oraz podlewania .

W przypadku zakupu trawnika z rolki jesteśmy w większości przypadków skazani na jeden standardowy produkt. Problem pojawia się również w przypadku dosiewki w kolejnych latach kiedy nie znamy dokładnie składu mieszanki.

Koszt zakupu mieszanki nasion traw wacha się najczęściej w zakresie od 6 zł/kg do 40zł/kg przy bardzo specjalistycznych profesjonalnych produktach. Nie zalecamy zakupu najtańszych, przypadkowych mieszanek ze względu na skład zawierający w większości jednoroczne i pastewne odmiany.

Trawniki z rolki możemy nabyć w dwóch wersjach. Pierwsza, droższa, gdzie trawa produkowana jest na folii. W tej metodzie klient dostaje trawę z jej 100% systemem korzeniowym ponieważ dojrzała trawa jest tylko zwijana i dostarczana do klienta. Druga wersja tzw. z gruntu produkowana jest bezpośrednio na ziemi a następnie cięta w pasy i dostarczane do klienta. W tej wersji powstałe połacie trawy zawierają około 60% masy korzeniowej.

Cena m2 trawnika z rolki jest bardzo zróżnicowana, ponieważ często jednym z głównych jej składników jest koszt transportu.

Podłoże

Nieprawdą jest , że trawnik z rolki możemy ułożyć na każdy rodzaj podłoża. Tak samo jak w przypadku trawnika z nasion, musimy najpierw teren odchwaścić , usunąć kamienie , wyplantować i ostatecznie solidnie zwałować. W przypadku bardzo słabej jakości ziemi często potrzebne okazuje się dostarczenie nowej , bardziej urodzajnej gleby. Ułożenie trawnika z rolki na źle przygotowany teren spowoduje nieprawidłowe ukorzenianie. a powstałe suche plamy będą bardzo trudne do uzupełnienia. Prawdą jest że teren pod trawnik z rolki musimy bardzo podobnie przygotować jak w przypadku wysiewu nasion.

Najczęstszym popełnianym błędem w przypadku nowych budynków jest wywóz gliny spod fundamentów oraz chemii budowlanej na teren potencjalnego trawnika. W takiej sytuacji mamy do czynienia z różna absorpcją wody oraz różnorodnością PH gleby w różnych rejonach ogrodu.

Cierpliwość, zbliżające się ważne uroczystości ….

Głównym czynnikiem dla którego niektórzy decydują się na trawnik z rolki jest jego niemal natychmiastowy efekt dekoracyjny. Już po 2 tygodniach trawnik może być użytkowany a co najważniejsze ładnie wygląda. Jest to niezwykle ważnie kiedy planujemy np. dużą rodzinną uroczystość a pozostało nam już tylko kilka tygodni.

Przy zakładaniu trawnika z siewu zawsze uprzedzamy klienta, że na efekt trzeba poczekać nawet do 6 miesięcy. Dopiero po kilku koszeniach i nawożeniach trawnik stanie się gęsty i ładny.

W przypadku kiedy trawnik z siewu jest ładny i gęsty już po kilkunastu dniach, może to świadczyć o zastosowaniu taniej mieszanki traw zawierającej głównie jednoroczne i pastewne odmiany trawy.

Z naszej obserwacji wynika iż przy prawidłowym wykonaniu trawnika z siewu, z zastosowaniem profesjonalnego sprzętu, po kilku miesiącach trawnik z siewu jest lepszy od trawnika z rolki.

Trwałość

Zarówno w przypadku trawnika z rolki jak i wysiewu nasion istnieje możliwość zastosowania siatki na kreta. Z doświadczenia wiemy, że przy zastosowaniu systemów nawadniających na działkach na których do tej pory nie pojawiał się kret zaczyna on tam żerować , szczególnie jeżeli obok znajdują się niezagospodarowane tereny.

Z wieloletniego doświadczenie w pielęgnacji trawników zauważyliśmy, że prawidłowo wykonane trawniki z siewu nasion w dłuższym okresie pozostają w dobrej kondycji w porównaniu do trawników z rolki zwłaszcza po okresie mroźnej zimy.

Zarówno w przypadku trawnika z rolki jak i siewu nie uchronimy się przed wyrastającymi chwastami. Niezbędne w obu przypadkach będą coroczne opryski na chwasty i wertykulacje (Pielegnacja trawnika- wertykulacja, nawożenie, koszenie)

Chcąc w dłuższym okresie cieszyć się ładnym trawnikiem musimy pamiętać o regularnym nawożeniu oraz wapnowaniu , a także regularnym koszeniu tak aby nie doprowadzić do rozrastania chwastów.

Podsumowując w skrócie trawnik z rolki polecamy dla małych ogrodów oraz w przypadku kiedy oczekiwany efekt musimy osiągnąć w ciągu kilku tygodni a nawet dni. W pozostałych przypadkach radzimy uzbroić się w cierpliwość i założyć trawnik z siewu, który przy odpowiedniej pielęgnacji będzie nas cieszył przez wiele lat.