Pielegnacja trawnika- wertykulacja, areacja, nawożenie, wapnowanie

Poniżej postaram się w krótki sposób przedstawić  najbardziej skuteczne zabiegi poprawiające kondycję naszego trawnika.  Pomimo ich skuteczności często są lekceważone przez właścicieli trawników, co wielokrotnie doprowadza do nieodwracalnego uszkodzenia darni , a w konsekwencji do wymiany trawnika na nowy.  Dlatego warto pamiętać  o ich regularnym stosowaniu.

Wertykulacja – to zabieg polegający na nacinaniu pionowym darni przy pomocy specjalistycznego sprzętu na głębokość kilku centymetrów. Zabieg ten ma na celu przede wszystkim usuniecie starej, martwej darni oraz  napowietrzenie gleby . Usuniecie obumartej części trawnika jest szczególnie ważne ze względu na rozwijające się w niej grzyby i bakterie chorobotwórcze.  Podczas wertykulacji często dodatkowo usuwane są płytko zakorzenione chwasty i mchy.  Usuniecie tzw. filcu ułatwi przenikanie tlenu i składników pokarmowych oraz wody do korzeni traw. Wertykulacja jest jednym z najważniejszych zabiegów przeprowadzanych na trawniku, powinna być wykonywana corocznie, najlepiej w okresie wiosennym.  Ważne jest aby zabieg ten wykonać przed rozsianiem nawozów oraz dokonaniem ewentualnej dosiewki.

Z obserwacji naszych klientów widzimy, że nieopłacalne jest samodzielne wykonywanie tego zabiegu za pomocą tanich, najczęściej elektrycznych urządzeń.  Tak samo jak doświadczenie, ważny jest odpowiedni profesjonalny sprzęt, niestety w tym przypadku dosyć kosztowny i nie opłacalny do  zakupu indywidualnego.

Areacja– jest delikatniejszym zabiegiem od wertykulacji, ponieważ polega wyłącznie na nakłuwaniu trawnika na głębokość około 10cm.  Zabieg  ten napowietrzy  nam glebę jednak nie spowoduje wyczesania martwej części trawnika. Za względu na mniejszą inwazyjność  może być samodzielnie wykonywany przez właścicieli trawników. W większości centrów handlowych można nabyć specjalne nakładki na buty wyposażone w kolce lub lekkie urządzenia elektryczne do areacji.

Ważne:   Przy wykonywaniu zarówno wertykulacji jak i areacji należy pamiętać o znajdujących się pod trawnikiem  instalacjach nawadniających, zbyt płytko wykonanych   instalacjach  elektrycznych (domofony,  oświetlenia) oraz założonej  wcześniej siatce na kreta.

Nawożenie Pierwsze nawożenie trawnika powinniśmy wykonać na przełomie marca i kwietnia.  Najlepiej zastosować nawozy tzw. startowe lub wiosenne.  Mają one w swoim składzie wysoką zawartość azotu  oraz komplet niezbędnych makroelementów takich jak fosfor  i potas  oraz mikroelementy jak magnez  i wapń.

Kolejne nawożenie wykonujemy w okresie czerwiec-lipiec.  Jest to ostatni okres kiedy możemy użyć nawozu o zwiększonej dawce azotu.  Użycie azotowych nawozów w dalszym okresie będzie niebezpieczne dla naszego trawnika ze względu na brak możliwości wyhamowania jego wzrostu  przed  okresem  zimowym.  Pamiętać należy również o nie wykonywaniu nawożenia w okresie suszy i wysokich temperatur. Po każdym nawożeniu trawnik powinien być intensywnie podlany. Niewłaściwe jest również nawożenie trawnika bezpośrednio po deszczu ponieważ granulki nawozu będą przyklejały się do trawy powodując często jej uszkodzenie.

Do wyboru mamy nawozy granulowane, w płynach oraz pyliste. Do amatorskiego użytku nie polecamy zastosowania nawozów pylistych. Najbezpieczniejsze są nawozy o przedłużonym okresie działania, ze względu na wydłużony okres uwalniania się składników,  a co za tym idzie zmniejszonym ryzyku uszkodzenia trawnika przez zbyt dużą miejscową dawkę nawozu.

Nawożenie tzw. jesienne wykonujemy od sierpnia do października. Nawozy jesiennie nie zawierają on azotu lub zawierają go bardzo mało. Zawierają  dużą zawartość fosforu dzięki czemu  trawnik dobrze zimuje.

Wapnowanie Prawidłowe pH dla trawników to przedział 6,0-7,0 czyli lekko kwaśny.  Zbyt kwaśny odczyn spowoduje zwiększenie występowania chwastów oraz mchów. W celu obniżenia pH należy przeprowadzić tzw. wapnowanie.  Niewłaściwe jego wykonanie może jednak przynieś nam więcej strat niż kożyści. Najważniejsze jest aby dokładnie ustalić pH gleby w różnych rejonach naszego trawnika.  W przypadku pomiarów poniżej 6,0 możemy podjąć decyzję o wapnowaniu.  Wapnowanie wykonujemy poza  okresem wzrostu traw czyli w okresie przedwiośnia (po ustąpieniu śniegu) lub późną jesienią (koniec października, listopad). Z naszego doświadczenia w pielęgnacji trawników polecamy okres jesienny. Do wapnowania trawnika można użyć nawozu wapniowego węglanowego, takiego jak dolomit lub kreda nawozowa. Kredy używamy w mniejszych ilościach w stosunku do  dolomitu ze względu na większa zawartość tlenku wapnia.