Cięcie jabłoni

Cięcie drzew owocowych jest bardzo ważnym zabiegiem. Prawidłowo prowadzone cięcia „zaowocują” w przyszłości. Jabłka będą większe, bardziej słodkie, a drzewko mniej podatne na choroby i szkodniki.

Cięcie młodych drzewek jest ważne i wpływa na kształt korony w przyszłości dlatego warto pamiętać o tym zabiegu. W szkółkach zajmujących się produkcją drzew owocowych możemy kupić tzw. okulant nierozgałęziony lub okulant rozgałęziony. Poniżej przedstawiamy schemat cięcia w obu przypadkach.

 

Okulant nierozgałęziony, drzewko z jednym pędem przycinamy na wysokości około 80 cm. Od tego miejsca zacznie się nam formować korona. Jeżeli potrzebujemy więcej miejsca pod koroną drzewa wtedy możemy wykonać cięcie nieco wyżej. Prowadzenie korony w ten sposób ułatwi prace pielęgnacyjne i zbiór owoców.

Okulant rozgałęziony, drzewko z pędem głównym i pędami bocznymi przycinamy tak aby zostawić pędy boczne, te które skierowane są ukośnie lub poziomo przycinając je o 1/3-1/4 długości. Przycinamy również pęd główny aby pobudzić rozgałęzianie się drzewka.

Cięcia należy przeprowadzić ostrym, czystym sekatorem co zapewni gładką powierzchnię cięcia dzięki czemu czynniki chorobotwórcze będą miały utrudniony dostęp do rany. Cięcie należy wykonać ukośnie. Usuwając gałąź należy zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie pąków liściowych. Tniemy nad pąkiem w odległości 1-1,5 cm, dzięki czemu rana będzie miała miejsce żeby się zabliźnić, a z pozostawionych pąków wyrosną nowe pędy. Ważne przy cięciu jest wybieraniem pąków zewnętrznych i wykonanie cięcie nad nimi co spowoduje rozrost korony na szerokość. Gałązka owoconośna korzysta wtedy z lepszego dostępu do światła i powietrza niż gałązka wrastająca do środka korony. Cięcie nowo posadzonego drzewa najlepiej przeprowadzić wiosną w marcu bądź kwietniu.

Troszkę inaczej wygląda cięcie starszej jabłoni. Od piątego roku po posadzeniu końcem zimy lub wczesną wiosną należy wykonać cięcie formujące koronę (z wyjątkiem dni mroźnych). Zabieg ten pozwala zmniejszyć koronę dzięki czemu strefa owocowania będzie się znajdować bliżej jej środka. Usuwamy wtedy też gałęzie krzyżujące się, rozwidlone i wilki (pędy wegetatywne o długości powyżej metra).

Ważne przy cięciu jest pozostawianie organów płodnych jak strzałek (jednoroczny pęd o długości do 3 cm zakończony pąkiem kwiatowym, grubym kulistym na szczycie nieco zaostrzonym) i buławek (silnie zgrubiały krótkopęd, który co najmniej raz owocował) ponieważ one zaowocują.

Wygląd tych pędów pokazany jest na zdjęciu poniżej.