Cięcie klonu jesionolistnego Acer negundo.

Większość z nas marzy żeby w słoneczny, pogodny dzień siąść pod drzewem i schować się w cieniu jego korony. W tym celu w naszych ogrodach sadzimy m.in. klony w różnych przepięknych odmianach. Jednakże żeby korona klonu była rozbudowana należy wykonywać cięcia, które spowodują rozgałęzienie się drzewa.

W przypadku klonu jesionolistnego termin cięcia jest dość dowolny, gdyż roślina ta dobrze znosi cięcia (w odróżnieniu od klony zwyczajnego, który wydziela soki po cięciu i najlepiej przeprowadzać cięcie od czerwca do września)

Cięcia należy przeprowadzić ostrym, czystym sekatorem co zapewni gładką powierzchnię cięcia dzięki czemu czynniki chorobotwórcze będą miały utrudniony dostęp do rany. Cięcie należy wykonać ukośnie. Usuwając gałąź należy zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie pąków liściowych. Tniemy nad pąkiem w odległości 1-1,5 cm, dzięki czemu rana będzie miała miejsce żeby się zabliźnić a z pozostawionych pąków wyrosną nowe pędy. W przypadku klona jesionolistnego nie ma problemu z wybieraniem pąków zewnętrznych ponieważ pąki na pędzie umiejscowione są naprzeciwlegle.

Cięcie coroczne spowoduje silne rozgałęzianie się drzewa. Ważne jedynie żeby co roku cięcie wykonywać nad zeszłorocznym cięciem co pokazane jest na zdjęciu.